2007 yılında İstanbul Culinary Institute bünyesinde kurulan ve Türkiye’nin uygulamalı restoranına sahip ilk özel aşçılık okulu olan Chefschool, 2011 yılından itibaren Kadir Has Üniversitesi işbirliğiyle devam etmektedir. Kurulduğu günden bu yana 700’ün üzerinde mezun veren okulumuz, 2015 yılından itibaren Kadir Has Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi tarafından yönetilmekte ve eğitimlerini tarihi ve modern dokuları bir arada bulunduran Cibali Kampüsü’nde sürdürmektedir.

Chefschool Profesyonel Aşçılık Eğitimi’nin amacı; sektörün zorunlu ihtiyacı olan eğitimli aşçıları yetiştirerek, Türk ve Osmanlı mutfağını geliştirip Dünya mutfaklarıyla harmanlamaktır. Eğitimimiz şef adaylarına profesyonel şefler tarafından uygulamalı olarak verilmektedir.

Chefschool'da öğrenciler eğitimleri boyunca AB projeleri ve diğer projeler ile farklı ülkelerin en iyi şefleriyle çalışma fırsatı yakalayarak ürettikleri lezzetleri seçkin davetlilere sunabilmektedirler. Öğrencilerimiz son olarak Food For Diplomacy ( foodfordiplomacy.org )  projesi kapsamında 11 ülke ve 18 şef ile çalışma fırsatı bulmuşlardır. 

Chefschool Profesyonel Aşçılık Eğitimi öğrencileri Kadir Has Üniversitesi öğrencilerinin yararlandığı tüm imkanlardan (spor salonu, bilgi merkezi, sosyal alanlar ve eğlence faaliyetleri) yararlanmakla birlikte, dış alan etkinlikleriyle sektörün tümü hakkında bilgi sahibi olmaktadır. 

Öğrenciler, okul sonunda eğitim boyunca gösterdikleri başarılara göre uygun yerlere staj için yerleştirilir ve rutin kontrolleri staj boyunca eğitmenlerimiz tarafından yapılır..